Oruc Acma Duasi

Oruc Acma Duasi (İftar Duası Ve Anlamı)

The “Oruc Acma Duasi” is a prayer recited by Muslims when breaking their fast during the month of Ramadan. Here is the İftar Duası Ve Anlamı.

Oruc Acma Duasi

“Allahümme lek sumtu ve bike âmentü ve aleyke tawakkeltü ve alâ rizkike eftartü ve savma’l-Gadi min city Ramazan naveytü, feghfirli ma kaddemtu ve ma ahhartü.”

“اللَّهُمَّ اِنِّى لَكَ صُمْتُ وَبِكَ امنْتُ وَعَليْكَ تَوَكَّلْتُ وَعَلى رِزْقِكَ اَفْطَرْتُ بِرَحْمَتِكَ يَا ارْحَمَ الرَّاحِمِينَ”

English Meaning

“O Allah! I fasted for your sake, I believed in you and trusted you. I broke my fast with your sustenance and I intend for the fast of the month of Ramadan tomorrow. Forgive my past and future sins!”

Hadis Hakkında Oruç Açma Duası

  • Sahih Tirmizi’de geçen bir hadise göre Hz. Peygamber (s.a.v.) iftar ettiğinde şöyle dua ederdi:
  • “Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum, Senin rızkınla orucumu açıyorum. Sana inandım, Sana güvendim, Sana tevekkül ettim. Yüce ve büyük olan Allah’ım, günahlarımı bağışla.”
  • Bu hadise göre, orucun açılmasıyla ilgili dua, Hz. Peygamber tarafından da yapılırdı.

Iftar Duasi

“Ya Rabbi, Senin rızan için oruç tuttum, Sana iman ettim, Sana güvendim, Senin rızkınla orucumu açıyorum. Günahlarımı bağışla, amellerimi kabul eyle. Şüphesiz Sen çok bağışlayansın, çok merhamet edensin.”

Download Ramazan Planner

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *